Lektoři
Ing. Jiří Horatlík
Sportu a zdravému pohybu se věnuje řadu let. Je certifikovaným pohybovým specialistou v oboru fitness, pilates, jógy, body&mind a zdravého pohybu. Je certifikovaným instruktorem „Jógy“, certifikovaným lektorem „Strukturální pohybové integrace“ a certifikovaným trenérem „Dynamické neuromuskulární stabilizace“. Je absolventem mnoha dalších vzdělávacích programů z oblasti zdravého pohybu. Pracuje jako manažer a lektor skupinových i individuálních lekcí v Power & Pilates Studiu v Táboře. V rámci své činnosti se zaměřuje na práci se sportovci a kompenzaci jednostranné pohybové zátěže, ale také na cvičení s klienty v rámci postrehabilitační péče, která pomáhá s návratem do každodenního života i po závažných operacích či úrazech. Pořádá i lektoruje vzdělávací programy inteligentního a zdravého pohybu, který se využívá nejen při všech sportovních aktivitách, ale i v běžném každodenním životě jako prevenci proti civilizačním onemocněním, problémům s držením těla a bolestem zad.
V současné době nabízíme následující semináře s tímto lektorem:
Jak stres ovlivňuje tělo a jak s tím pracovat
Doporučujeme pohodlné sportovní oblečení a ručník umožňující praktické nácviky!
Zátěžové situace v pracovním prostředí sociální sféry kladou dlouhodobé a vysoké nároky na lidské tělo pracovníků. Vzdělávací program prostřednictvím teoretických i praktických bloků seznamuje účastníky s definicemi a druhy stresu, a jeho projevy na lidský organismus. Zvláštní pozornost je věnována pohybovému systému a jeho citlivosti k stresu. Účastníci se seznámí se stresovými reakcemi pohybového aparátu a se změnami postavení a funkcionalitou jednotlivých částí lidského těla vystaveného dlouhodobému stresu tak, aby dokázali předcházet závažnějším dopadům této zátěže na lidské tělo. Dále se učí identifikovat příznaky únavy a strategie pro efektivní odpočinek, aby minimalizovali negativní vliv stresu na své tělo, a to včetně praktických dovedností, mezi které patří např. relaxační a meditační techniky, dechové i tělesné cvičení, automasáže a ergonomie pracovního místa. Kurz je navržen tak, aby účastníky vybavil znalostmi a dovednostmi potřebnými k identifikaci, prevenci a správě stresu zejména ve spojitosti s pohybovým aparátem, s důrazem na konkrétní potřeby pracovníků v sociální sféře.
Zdravá chůze aneb Jak chránit svůj pohybový aparát
Pracovní prostředí zdravotních a sociálních pracovníků se stále mění. Moderní technologie, požadavky na růst produktivity a úsporná personální opatření přinášejí vyšší nároky na pohybový aparát zdravotních a sociálních pracovníků. Zejména u pracovníků pracujících v přímém kontaktu s klientem jsou dolní končetiny vysokou měrou zatěžovány. Přetížení a nesprávné pohybové stereotypy vedou k únavě. V případě dlouhodobé zátěže se projevují chronickou bolestí a mohou přerůstat ve vážnější zdravotní problémy. Změnou pohybového vzorce, volbou vhodného typu obuvi, autorelaxačním cvičením nebo automasáží je možné uvedeným problémům předcházet. Tyto praktické dovednosti si osvojí účastníci kurzu, spolu se získáním dalších teoretických znalostí o tom, jak předcházet problémům s dolními končetinami a chodidly.
Aby záda nebolela! aneb Pohybové zásady pro pracovníky sociálních služeb
ŠKOLENÍ PROBÍHÁ ON-LINE! Je nezbytné stažení aplikace Microsoft Teams.
- funkční mikrofon
- funkční sluchátka (sluchátka jsou lepší než reproduktory, protože nevytváří zvukovou vazbu a ozvěnu mezi mikrofonem a sluchátky, nerušíte tak ostatní)
- funkční webkameru
- kvalitní internetové připojení
Současná doba přináší pro pracovníky sociálních služeb nové výzvy a samozřejmě také nové nároky. Pracovní zátěž se zvyšuje a to klade značné nároky nejenom na pohybový aparát, ale narůstá i míra stresu. Jednoduchým a ekonomicky nenáročným řešením se může stát zvyšování vzdělanosti v oblasti zdravého pohybu, přebudování pracovních i pohybových návyků s důrazem na jejich kvalitu, funkcionalitu a propojení s anatomickým povědomím o fungování pohybového aparátu. Náplň kurzu je zaměřena na aspekty týkající se péče a pohybových zásad zaměřených na horní polovinu lidského těla. Budou zde vysvětleny principy činnosti a aktivace svalů stabilizujících napřímené držení páteře, mobility i stability hrudního koše, mechanika horní končetiny. Své místo v kurzu bude mít i dech a jeho vlivu na pohyb a psychiku. Součástí kurzu bude i vysvětlení vlivu nesprávných stereotypů v běžných denních pohybových aktivitách doma i v práci na držení těla a vznik vertebrogenních poruch. Teoretické poznatky a návody si účastníci vyzkouší a naučí v praktických blocích.