Lektoři
Mgr. et Bc. Alena Sakařová
Absolventka UK Praha oboru zdravotní vědy a Univerzity sv. Alžbety v Bratislavě oboru sociální práce. V průběhu profesní kariery pracovala jako zdravotní sestra na I. Interní klinice FNKV Praha, kde pečovala převážně o seniorskou populaci. Následovala pozice vedoucí sestry jeslí, dále pracovala jako odborná učitelka na SZŠ Ruská v Praze 1O. Vrchní sestrou byla v Lázních Bechyně, a nakonec se stala na 17 let ředitelkou Domova pro seniory Bechyně do roku 2021. Absolvovala mnoho vzdělávacích aktivit, ze kterých byly nejdůležitější Biografická péče o seniory, paliativní péče, bazální stimulace a kurzy manažerské. V minulosti lektorovala kurzy smyslové aktivizace a vzdělávání se věnovala i v průběhu vedení domova u svých zaměstnanců. Od roku 2023 je lektorkou Institutu vzdělávání APSS ČR.
V současné době nabízíme následující semináře s tímto lektorem:
Aktivizace seniorů s využitím prvků biografie klienta
Stárnutí populace se týká celého světa. Stalo se důležitým fenoménem, se kterým musejí počítat všechny systémy ve společnosti, jako jsou systémy zdravotní péče, sociálních služeb a sociálního zabezpečení.V současné době se stále intenzivněji volá po uplatňování holistického přístupu v péči o nemocné.Vedle terapeutických intervencí je stejně důležité pečovat o mezilidský vztah, který je velmi směrodatný pro psychický a fyzický uzdravovací proces, neboť fyzično a psychiku nelze od sebe oddělovat a měly by tudíž jít ruku v ruce. Zhruba před třiceti lety se pacientů zastal prof. Erwin Böhm tím, že se vzepřel situaci, kdy naučená bezmocnost seniory a seniorky spíše váže na lůžko, než aby se pokud možno zachovala, respektive znovu nalezla jejich soběstačnost. Jako první rakouský teoretik v oboru ošetřovatelství sledoval prof. Böhm nové přístupy v geriatrické péči. Podle svého modelu používal biografii jednotlivce jako základ porozumění člověku a jeho chování. Takto se mu podařilo aktivovat, respektive reaktivovat ztracené schopnosti starých a zmatených lidí. Böhmova filozofie zásadně změnila myšlení a postoje pečujících osob. Odměnou za to je podpora maximální soběstačnosti starých lidí a jejich větší aktivní účast na životě.
Namaste Care - nefarmakologický přístup v péči o klienta v terminální fázi života
Namaste Care je model péče, který byl primárně vyvinut pro klienty se syndromem demence. Lze ho s úspěchem aplikovat nejen u klientů s demencí, ale u všech klientů v závěrečné fázi života, jako součást paliativní péče. Zkvalitňuje ale život i klientům, kteří jsou v terminální fázi jakékoliv nemoci tím, že je jim poskytnuto klidné, neizolující prostředí. Namaste péče v překladu můžeme přeložit jako „ctít ducha člověka“ a zaměřuje se na plnění a zajišťování individuálních potřeb jednotlivce.
Rodiny a pracovníci zařízení sociální péče vnímají, že u osob v konečném období žití se kvalita života zlepšuje, pokud je součástí péče Namaste Care, protože se jedná skutečně o péči orientovanou na člověka a jeho potřeby a přání. Program Namaste může být jak skupinový, tak individuální a lze ho provádět i u lůžka klienta.