Lektoři
Mgr. Tomáš Kodiš

Jsem absolventem bakalářského studia v oboru Sociální práce na Západočeské univerzitě v Plzni a navazujícího magisterského studia v oboru Řízení a supervize sociálních a zdravotnických organizací na Univerzitě Karlově v Praze.
V rámci plzeňského studia jsem také dokončil certifikované doplňkové vzdělávání Psychologie prevence sociálně patologických jevů na základních školách i středních školách.
Od roku 2005 jsem pracoval jako kurátor pro mládež v rámci orgánu sociálně-právní ochrany dětí Úřadu městské části Praha 4, od roku 2015 jako metodik sociálně-právní ochrany dětí Magistrátu hlavního města Prahy a od roku 2021 do roku 2023 jsem na stejném pracovišti zastával pozici vedoucího oddělení rodiny a sociální práce zabývající se agendami sociálně-právní ochrany dětí, sociální práce s dospělými, veřejného opatrovnictví a rodinné politiky.
Od roku 2023 po odchodu z MHMP jsem OSVČ v oblasti osobnostního rozvoje a vzdělávání sociálních pracovníků, transformace služeb v sociální oblasti, řízení kvality, facilitace změnových procesů a problematiky ESG (enviromentální a sociální udržitelnosti firem). Spolupracuji dále s Asociací poskytovatelů sociálních služeb ČR jako lektor Institutu vzdělávání a publikuji v časopisech Sociální služby a Sociální pracovník.
Jsem odborníkem Institutu pro veřejnou správu MV ČR pro zkoušky odborné způsobilosti při sociálně právní ochraně dětí a sociálních službách.
Jsem členem profesních spolků sdružujících sociální pracovníky, podílím se na vzniku „profesního zákona“ (zákona o sociálních pracovnících) a jsem jedním ze zástupců České republiky ve skupině European Guardienship Network (mapující a rozvíjející způsoby sociální práce a doprovázení nezletilých cizinců bez doprovodu).
V současné době nabízíme následující semináře s tímto lektorem:
Trestněprávní a přestupkové aspekty při poskytování sociálních služeb
Účastník kurzu je seznámen s pojmy trestný čin a přestupek a se zákonitostmi trestního a přestupkového řízení, včetně zásad těchto řízení a zásady subsidiarity trestní justice a alternativními způsoby řešení méně závažných jednání. V následném bloku je věnována pozornost trestněprávním a přestupkovým aspektům na straně poskytovatele (a jeho pracovníků), včetně způsobu řešení a vztahu k jiným předpisům (ZSS a zákoník práce apod.) a přičitatelnosti jednání pracovníka poskytovateli a nastavení procesů vedoucích k vyvinění poskytovatele z přestupkové odpovědnosti. Další blok je věnován trestněprávním a přestupkovým aspektům na straně uživatelů služby a dalších osob (rodinní příslušníci, spolubydlící apod.), pokud jejich činnost zasahuje klienta sociální služby nebo pracovníky jejich poskytovatele. V posledním bloku je věnována pozornost otázkám pravidel a zákonnosti spolupráce poskytovatele sociální služby s orgány činnými v trestním řízení a přestupkovými orgány, včetně etických dilemat a možností využití činností sociální práce pro předcházení a nápravu předmětných skutků.
Dítě jako uživatel sociální služby
Účastník kurzu je seznámen s druhy služeb, kde je uživatelem dítě, ať již přímo, nebo nepřímo. Nejprve je věnována pozornost otázce postupného nabývání svéprávnosti dítěte s ohledem na jeho zapojení do plánování služby, projevech vůle, participace, možnosti rozhodnutí o některých záležitostech samostatně nebo prostřednictvím zákonného zástupce. Na příkladech situací z praxe účastníků kurzu jsou následně vyložena specifika poskytování sociálních služeb dětským uživatelům oproti uživatelům dospělým. Tento výklad je doložen o specifika ze služeb, které nemají mezi účastníky zastoupení. Specifická pozornost je adekvátně věnována prvku poskytování služby v DOZP na základě soudního rozhodnutí o ústavní výchově, anonymnímu poskytování v NZDM apod. Vzhledem k tomu, že dětský uživatel může být rovněž objektem poskytování sociálně-právní ochrany dětí, je závěrečná část věnována také pravidlům spolupráce s orgány sociálně-právní ochrany dětí.