Lektoři
Mgr. Marcela Hauke

Vzděláním je zdravotní sestra, sociální pracovník a socioterapeut. Vysokoškolské vzdělání absolvovala v oboru speciální pedagogika. V sociálních službách pracuje na vedoucích pozicích 22 let. Od roku 2003 řídí příspěvkovou organizaci Pečovatelská služba Města Dvůr Králové nad Labem s registrovanými třemi službami – pečovatelskou službou, noclehárnou a azylovým domem. Lektorské činnosti se věnuje od roku 2010, pro IVA lektoruje od roku 2012. Je autorkou knihy Pečovatelská služba a individuální plánování, Zvládání problémových situací nejenom v pečovatelských službách a je hlavní autorkou knihy Když do života vstoupí demence.
Hlavními přednášenými tématy jsou
- zavádění standardů kvality do praxe,
- individuální plánování,
- péče o osoby s demencí,
- ochrana práv klientů,
- komunikace s klienty
- zvládání problémových situací.
Věnuje se rovněž konzultační a metodické práci zejména v pečovatelských službách.
V současné době nabízíme následující semináře s tímto lektorem:
Zvládání problémových situací zejména v pečovatelských službách
Kurz je zaměřený na praktické zvládání problémových situací v souladu s legislativními normami, standardy kvality a právy osob, které pracovníci řeší v rámci poskytování zejména terénních služeb sociální péče, ale mnohá témata jsou průřezová napříč všemi typy služeb. Jedná se o rizikové oblasti, se kterými se většina pracovníků setkává a na které hledá odpovědi. Témata budou doplňována a řešena aktivně v průběhu kurzu na základě problémových situací vnesených účastníky
Individuální plánování s uživateli s demencí
Problematika demence a Alzheimerovi choroby stojí stále mimo zájem veřejnosti, přestože se všeobecně ví, že se toto stále nevyléčitelné onemocnění stává celosvětovou pandemií a významným zdravotním, sociálním i ekonomickým problémem. Počet osob, které onemocní některou z forem demence, každoročně přibývá, zvyšuje se počet závislých na pomoci druhých lidí jak v sociální službě, tak i v přirozeném prostředí pomocí neformálních pečovatelů. Demence snižuje duševní výkonnosti způsobené organickými změnami v mozku, vede k zhoršování stavu až nevratným změnám a způsobuje ztrátu intelektuálních schopností. To postupně přináší například potíže s pamětí nebo s verbální komunikací, osobnostní změny, snižuje se autonomie člověka. Při péči o takto nemocného mají pečovatelé omezené možnosti, jak zjišťovat jeho potřeby, jak plánovat sociální službu a celistvě řešit nepříznivou sociální situaci. Tento kurz je zaměřen na podporu pečujících v oblasti individuálního plánování s uživateli s demencí, a to efektivně, aby se plán hledání potřeb, přání uživatele nestali jen formalitou. Kurz umožní účastníkům nahlédnout na individuální plánování z úhlu pohledu člověka trpícího demencí, pochopit změny chování nemocného a ukáže jim cestu, jak zjišťovat potřeby uživatele a následně s nimi i pracovat.