Lektoři
PhDr. Markéta Vaculová MBA
- supervizor, kouč, metodik standardů kvality v sociálních službách, konzultant na člověka i na řešení orientovaného přístupu v práci se seniory a s lidmi s handicapem v oblasti mentálního a duševního zdraví, poradce pro pozůstalé -
Vzdělání: VŠ ISM Slovakia v Prešově – rigorózní studium Sociálna práca. IVPP Liberec – obor Master of Business Administration (MBA) se zaměřením na leadership a management v pomáhajících profesích. Ostravská univerzita, fakulta zdravotně sociální, katedra sociální práce – Mgr. obor Sociální práce se zdravotnickým profilem. SZŠ Kroměříž - obor Všeobecná sestra a specializační studium Sestra pro psychiatrii.
Kurzy a výcviky:
Dlouhodobé či vícedenní kurzy v: preterapie; nenásilná a respektující komunikace; výcvik v asertivitě a argumentaci; leadershipu; trenér paměti I. a II.; snoezelen terapie a smyslová aktivizace; bazální stimulace I., II., III., kinestetická mobilizace I. a II.; validace a reminiscence; práce s traumatem I. a II.; práce s člověkem s problémovým chováním a agresí; mentorský kurz šetrné sebeochrany; motivační rozhovory; aj.
Sebezkušenostní výcviky: Na člověka orientovaný přístup (PCA); psychosociální a terapeutické dovednosti; sebezkušenostní výcvik v integrované terapii.
Výcviky v: supervizi, koučingu, mediaci, krizové intervenci.
Profesní kvalifikace: poradce pro pozůstalé, lektor dalšího vzdělávání.
Praxe: V současné době působí M. Vaculová především jako konzultant a supervizor, příležitostně také jako mediátor a krizový intervent, působí jako klientský Ombudsman v Domově pro seniory a pravidelně spolupracuje s MPSV na různých projektech. Od roku 2002 – dosud působí v sociálních službách na různých pracovních pozicích, kdy začínala od přímé obslužné péče v pečovatelské službě. V letech 1996 - 2000 pracovala v Psychiatrické léčebně Kroměříž jako psychiatrická sestra. V období 2006 – 2013 pracovala v sociálních službách na částečný úvazek + působila v business sféře jako regionální manager prodejních týmů. Od roku 2013 - 2021 opět pracovala v sociálních službách, kde vystřídala pracovní pozice Vedoucí sociálně zdravotního oddělení v DOZP, terénní sociální pracovnice v SAS, VŠ vyučující, aktivizační pracovnice v DS, všeobecná sestra v DZR, sociální pracovnice v SR, vedoucí pečovatelské služby a Odborný metodický pracovník a supervizor pro standardizaci strategie podpory osob s atypickým chováním v rámci projektu Most do dobré praxe. Naposledy působila jako Odborný specialista v projektu Podporujeme hrdinství, které není vidět jako vedoucí týmu provázejících pracovníků v podpoře domácí péče.
V současné době nabízíme následující semináře s tímto lektorem:
Preterapie - úvod do problematiky
Ke školení bude třeba počítač (stolní nebo notebook), který má:
- funkční mikrofon
- funkční sluchátka nebo reproduktory
- funkční webkameru
- kvalitní internetové připojení
Účastník kurzu získá jeho absolvováním nejen nové teoretické poznatky, jak lépe komunikovat s klienty s různými potřebami, ale při skupinových nácvicích si také vyzkouší, jak tyto přístupy aplikovat v praxi. Naučí se, jakými způsoby lze navázat a především udržet kontakt s obtížně komunikujícími klienty či s klienty, které označujeme za nekomunikující. Účastník kurzu rozvine svou schopnost bezpodmínečně pozitivního přijetí klienta. Pochopí důležitost nedirektivní práce s uživatelem, kongruence a technik, které mu pomohou stále reagovat na klienta. Díky vhledu do terapeutických a komunikačních možností vycházejících z přístupu orientovaného na člověka pozná účastník kurzu nové možnosti, jak efektivněji pracovat s klienty - např. tím, že si na kurzu vyzkouší a osvojí některé preterapeutické techniky, které mu pomůžou lépe rozumět tomu, co mu nekomunikující klient sděluje.
Etická komunikace s lidmi s mentálním postižením
Ke školení bude třeba počítač (stolní nebo notebook), který má:
- funkční mikrofon
- funkční sluchátka nebo reproduktory
- funkční webkameru
- kvalitní internetové připojení
Vzdělávací program je určen sociálním pracovníkům, pracovníkům v sociálních službách, a i vedoucím pracovníkům, kteří se podílejí na podpoře, pomoci a péči o osoby s různými stupni mentálního postižení. Při práci s mentálním postižením je důležitá nejen schopnost pracovníka identifikovat specifické potřeby a projevy v komunikaci, ale je nutné na ně vhodně reagovat adekvátně zvolenou metodou. Program nabízí pracovníkům informace o vývoji řeči a komunikačních schopnostech mentálně postižených. Vyzývá k zamyšlení nad etickými dilematy v rámci komunikace a v rámci podpory a péče o lidi s mentálním postižením. Účastníci si vyzkouší mnoho praktických komunikačních nácviků, bude představena komunikace nevhodná i etická. Pomocí teoretických informací o empatické a na člověka orientované komunikaci získají účastníci jiné úhly pohledu na možnosti efektivnější komunikace s osobami s mentálním postižením.
Prevence závislosti klienta na sociální službě
ŠKOLENÍ PROBÍHÁ ON-LINE!
- funkční mikrofon
- funkční sluchátka (sluchátka jsou lepší než reproduktory, protože nevytváří zvukovou vazbu a ozvěnu mezi mikrofonem a sluchátky, nerušíte tak ostatní)
- funkční webkameru
- kvalitní internetové připojení
Vzdělávací program se zabývá problematikou závislosti klienta na sociální službě. Úvodní část vzdělávacího programu je zaměřena na význam adaptačního procesu klienta v zařízení sociálních služeb. Účastníkům jsou přiblíženy kroky vedoucí k prevenci závislosti. Důraz je kladen na seznámení účastníků se zásadami profesionálního přístupu ke klientům a na souvislost s využitím individuálních plánů při adaptaci. Vzdělávací program seznamuje účastníky s kazuistikami i s etickým přístupem k jednotlivým klientům. Přiblížen je i význam spolupráce s rodinou a blízkými osobami klienta.