Lektoři
PaedDr. Vladimír Šik, Ph.D.
Původní profesí pedagog. Nejvyšší ukončené vzdělání, Ph.D. na FF UK Praha. Většinu své profesní kariéry fungoval jako vysokoškolský pedagog na vysokých školách, sociálně orientovaných fakultách a katedrách. V průběhu praxe absolvoval řadu výcviků v oblasti psychoterapie (SUR, Ericksonovská hypnotická a nehypnotická terapie, Adleriánská edukativní rodičovská terapie), supervize, mediace aj, z čehož se odvíjí i další profesní role a činnosti. V současnosti působí převážně v privátní sféře, kde se specializuje na supervizi v oblasti pomáhajících profesí, rodinné poradenství, psychoterapii, mediaci a vzdělávání dospělých. V posledních pěti letech se zaměřuje také na služby v oblasti náhradní rodinné péče a podporu v oblasti rodin. Podílí se jako expert a tutor v projektech a týmech MPSV ČR pro oblast deinstitucionalizace sociálních služeb, transformace psychiatrické péče, problematiku rozvoje kompetencí a využívání lidských zdrojů, hlavně u profesionálů v oblasti pomáhajících profesí.
Pro Institut vzdělávání lektoruje V. Šik například tato témata:
Konflikt a jeho řešení
Manipulativní jednání a jak se mu bránit
Základy práce s klientem s agresivním chováním
Jak zvládat emoce
Úvod do problematiky psychických poruch a problémů pro pracovníky sociálních služeb
Týmová spolupráce v sociálních službách
Motto: „Každý člověk, který projde tímto životem, tu nevědomky něco zanechá a něco si odnese. Většinu z toho něčeho nemůžeme ani vidět, ani slyšet, ani spočítat. Při sčítání lidí se to neobjeví, ale nic bez toho nemá smysl.“
Robert Fulghum
V současné době nabízíme následující semináře s tímto lektorem:
Úvod do problematiky psychických poruch a problémů pro pracovníky sociálních služeb
ŠKOLENÍ PROBÍHÁ ON-LINE! Je nezbytné stažení aplikace Microsoft Teams.
Ke školení bude třeba počítač (stolní nebo notebook), který má:
- funkční mikrofon
- funkční sluchátka nebo reproduktory
- funkční webkameru
- kvalitní internetové připojení
Téma problematiky psychických poruch a problémů je velmi široké a zorientovat se v něm, může být zvláště pro laika, velmi obtížné. Kurz umožňuje účastníkům lépe se zorientovat v oblasti psychiatrie a psychických nemocí, kterých bohužel v dnešní uspěchané době neustále přibývá. Účastníci se seznámí s rozdělením, projevy, terapií a přístupem k lidem s duševní chorobou. Budou vedeni k porozumění lidem s duševním onemocněním, jejich potřebám, omezením i možnostem a vyvarovat se takzvané stigmatizaci.
Základy práce s klientem s agresivním chováním
Ke školení bude třeba počítač (stolní nebo notebook), který má:
- funkční mikrofon
- funkční sluchátka nebo reproduktory
- funkční webkameru
- kvalitní internetové připojení
Pracovníci působící v různých druzích a formách sociálních služeb se každodenně setkávají s emocionálními změnami klientů. Nepříznivá sociální situace, kterou dlouhodobě nebo aktuálně prožívají, často ovlivňuje psychické rozpoložení klienta, které může mít za následek výkyvy nálad, často spíše do negativního pólu prokazující se osobní nespokojeností, neklidem, ale i verbální či neverbální agresivitou. Ta může být zaměřena na personál, ostatní klienty, vybavení zařízení, ale i sebe sama. Umět pracovat a především ovládat různé komunikační techniky a metody práce s klientem majícím sklony k agresivitě je nezbytné v sociálních službách. Tento kurz si bere za cíl provést účastníky komunikačními dovednostmi s lidmi v agresi, ale i plačícími či manipulativními. Nastaví jim hranice a zdůrazní principy a zásady práce vhodné pro práci s klienty s agresivními sklony. Část kurzu bude také zaměřena na opatření omezující pohyb osob, mapování potřeb klienta, respektive definici nenaplněných potřeb, které mohou vyvolávat neklid a nepohodu klienta. Významná část kurzu bude zaměřena také na zvládání komunikace s neklidným či agresivním klientem a rozplétání jejich negativních pocitů, včetně přípravy a nácviku obtížných rozhovorů při vzrůstajícím stresu. Záměrem je také podporovat respekt pomáhajících pracovníků k emocím druhé strany.