Otevřené kurzy
Co nejdéle doma aneb jak podpořit domácí péči
Konflikt a jeho řešení
Vzdělávací program se zaměřuje na problematiku porozumění a zvládání konfliktu, se kterým se každý člověk setkává v pracovním i soukromém životě. Východiskem pro pochopení podstaty zvládání konfliktu je úvodní seznámení účastníků s obsahem dvou základních pojmů, které kromě pojmů dalších jsou základem této problematiky – jedná se o názorovou odlišnost a teorii řešení konfliktů, kde se vždy vychází z pozitivní hodnoty konfliktu. Se samotnou problematikou konfliktu se účastníci seznámí prostřednictvím dalších částí programu. Výklad o přínosu konfliktů s pozitivní hodnotou má přispět k odstranění předsudku, že konflikt je vždy něco špatného. Důraz je opakovaně kladen právě na tento aspekt z různých úhlů pohledu (např. využívání šancí, které konflikty nabízejí; vnímání konfliktu jako možnosti se v životě posunout dále). Program je zaměřen i na rozpoznání příznaků konfliktu, na seznámení účastníků se signály vedoucími ke konfliktu. Dostatečný prostor je věnován významu komunikace při řešení konfliktu, kdy si účastníci následně mají možnost v rámci řízené diskuse vyměňovat svoje zkušenosti s vlivem hlavně neverbální komunikace, efektivní zpětné vazby a aktivního naslouchání na vývoj konfliktu mezi dvěma jedinci. Nedílnou součástí programu je vysvětlení spojitosti mezi konfliktem a emocemi.
Virtuální realita - demence
- Jak demence ovlivňuje mozek a osobnost člověka – výklad s použitím názorného instruktážního filmu.
- Virtuální realita – vlastní prožitek účastníka, pohled na svět očima člověka s demencí.
- Diskuze nad vlastními prožitky, vhled do potřeb člověka s demencí.
- Praktická doporučení vedoucí k podpoře spolupráce mezi pečovateli v pobytových sociálních službách i v domácím prostředí a směřující k jistotě a bezpečí osoby s demencí i samostatných pečovatelů.
Příprava poskytovatelů sociálních služeb na inspekci kvality
Bezpečné a šetrné polohování a mobilizace při péči o klienta v sociálních službách II.
Účast na tomto semináři je podmíněna absolvováním základního kurzu Bezpečné a šetrné polohování a mobilizace při péči o klienta v sociálních službách I.
Vzdělávací program vede k hlubšímu rozvoji znalostí a dovedností absolventů vzdělávacího programu I. Účastníci si osvojují souvislosti péče ve smyslu využití pomůcek pro fyzickou manipulaci v praxi a jejich užití. Samostatně i v týmu sestavují účastníci plán péče v němž je manipulace využívána, jako prostředek podpory v pozici, polohování nebo ukládání. Absolvent tak získá komplexní souhrn poznatků, jež využívá při šetrné a bezpečné manipulaci u posazování v lůžku; otáčení na bok; výměna ložního prádla; posun do stran; posun směrem k hlavě; vysunutí zhrocené postavy v židli; přemístění ze země na lůžko.
Jak stres ovlivňuje tělo a jak s tím pracovat
Doporučujeme pohodlné sportovní oblečení a ručník umožňující praktické nácviky!
Zátěžové situace v pracovním prostředí sociální sféry kladou dlouhodobé a vysoké nároky na lidské tělo pracovníků. Vzdělávací program prostřednictvím teoretických i praktických bloků seznamuje účastníky s definicemi a druhy stresu, a jeho projevy na lidský organismus. Zvláštní pozornost je věnována pohybovému systému a jeho citlivosti k stresu. Účastníci se seznámí se stresovými reakcemi pohybového aparátu a se změnami postavení a funkcionalitou jednotlivých částí lidského těla vystaveného dlouhodobému stresu tak, aby dokázali předcházet závažnějším dopadům této zátěže na lidské tělo. Dále se učí identifikovat příznaky únavy a strategie pro efektivní odpočinek, aby minimalizovali negativní vliv stresu na své tělo, a to včetně praktických dovedností, mezi které patří např. relaxační a meditační techniky, dechové i tělesné cvičení, automasáže a ergonomie pracovního místa. Kurz je navržen tak, aby účastníky vybavil znalostmi a dovednostmi potřebnými k identifikaci, prevenci a správě stresu zejména ve spojitosti s pohybovým aparátem, s důrazem na konkrétní potřeby pracovníků v sociální sféře.
Život s postižením v obrazech
Zdravá chůze aneb Jak chránit svůj pohybový aparát
Pracovní prostředí zdravotních a sociálních pracovníků se stále mění. Moderní technologie, požadavky na růst produktivity a úsporná personální opatření přinášejí vyšší nároky na pohybový aparát zdravotních a sociálních pracovníků. Zejména u pracovníků pracujících v přímém kontaktu s klientem jsou dolní končetiny vysokou měrou zatěžovány. Přetížení a nesprávné pohybové stereotypy vedou k únavě. V případě dlouhodobé zátěže se projevují chronickou bolestí a mohou přerůstat ve vážnější zdravotní problémy. Změnou pohybového vzorce, volbou vhodného typu obuvi, autorelaxačním cvičením nebo automasáží je možné uvedeným problémům předcházet. Tyto praktické dovednosti si osvojí účastníci kurzu, spolu se získáním dalších teoretických znalostí o tom, jak předcházet problémům s dolními končetinami a chodidly.